توری گابیون

قیمت توری قیمت رابیتس قیمت انواع مفتول قیمت لوله گالوانیزه گرم و سرد قیمت پشم شیشه قیمت فنس قیمت پایه فنس قیمت توری مرغی قیمت توری حصاری


توری گابیون چیست؟

توری گابیون یا Gabion,توری سنگی, تور سنگ را قطعا حداقل یک بار در کنار جاده ها، رودخانه یا سد ها دیده اید ولی از آن جایی که نام آن را نمی دانید به آن دقت نکرده اید. این نوع توری در واقع یک نوع قفس توری شکل فلزی است. البته در ابتدا این نوع از توری ها از جنس فلز امروزی و با این دوام ساخته نمی شدند و به مرور زمان به شکل امروزی تولید شده است.

اگر می‌خواهید ردپای توری گابیون را در زندگی روزمره خود جستجو کنید، باید به سراغ سازه‌ها و مجسمه‌های سنگی بروید که در سطح شهرها (پارک‌ها و میادین) وجود دارند. اصلا در اصطلاح بازار به توری‌های گابیون، توری سنگی نیز اطلاق می‌شود. در ادامه با مفهوم توری گابیون بیشتر آشنا خواهید شد و ضمن معرفی آن به بررسی مشخصات و کاربردهای این توری‌ها می‌پردازیم.

به این توری ها که شکل سبدهای بافته شده از سیم هستند، توری سنگی نیز می گویند. دلیل این نام گذاری این است که اغلب از مصالح و مواد سنگی و طبیعی پر می شوند.

این نوع از توری ها از مفتول های فلزی ساخته می شوند. از آن جایی که نیاز به مقاومت بالا وجود دارد، این محصولات با آبکاری گالوانیزه گرم مقاوم می شوند. به همین دلیل هم در کاربردهای عمرانی متداول شده اند.

این نوع توری های فلزی معمولا به شکل خانه های شش ضلعی هستند که در کنار هم بافته شده و به دلیل استحکام آن را از مواد مختلفی پر می کنند. البته به شکل های دیگری مثل مربع، مستطیل و .. نیز وجود دارند.

مواد داخل آن ها بسته به نوع و کاربرد استفاده متفاوت خواهد بود. اما معمولا از سنگ های بزرگ و بدون استفاده از مصالح نگهدارنده در فواصل بین این سنگ ها ایجاد می شوند.

قیمت توری گابیون

به این نوع از چیدن سنگ ها در کنار هم خشکه چینی می گویند. این روش کمک می کند تا در راه سازی از ریزش خاک یا سنگ های کنار جاده جلوگیری به عمل آید. البته این روش تنها کاربرد این نوع توری ها نیست.

از آن جایی که این نوع از توری ها نسبت به روش های قدیمی تر مقاومت بیشتر دارند برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در راهسازی های کنار جاده برای جلوگیری از ریزش سنگ و .. در مهندسی عمران ، برای زیبا سازی راه ها و ساختمان ها و حتی در کاربردهای نظامی از این محصولات استفاده می شود.

تور سنگ یا همان تور گابیون روشی است که امروزه علاوه بر موارد ایمنی یا کاربردهای خاص جنبه ی زیبایی نیز پیدا کرده است و برای این کار توری ها را با مواد و مصالح مختلفی پر می کنند.

از طرفی در قدیم از این روش برای ایجاد جان پناه استفاده می شد. به این معنی که سله یا سبد استوانه ای شکلی را پر از خاک می کردند. این سبد ته نداشت و از جان افراد در برابر مخاطرات طبیعی محافظت می شد. در واقع نام دیگر این توری و این روش را به همین خاطر سله اندازی می گویند.

توری‌های گابیون، قفس‌های توری هستند که داخل آنها را با سنگ‌هایی با ابعاد مختلف از جمله قلوه‌سنگ‌ها پر می‌کنند. با قرار گرفتن این قطعه سنگ‌ها روی یکدیگر یک سازه یا مجسمه به وجود می‌آید. توری‌های گابیون را همچنین می‌توان به عنوان نرده یا حصار استفاده کرد که مشابه دیواری در برابر ریزش اجسام عمل می‌کند. جلوگیری از ریزش یک دیواره خاکی به عنوان اصلی‌ترین وظیفه گابیون شناخته می‌شود.

شاید در نگاه اول تشخیص توری گابیون از توری مرغی کار راحتی نباشد ولی واقعیت این است که این دو نوع توری در عین شباهت بسیار زیادی که با یکدیگر دارند، از نظر نوع مفتول‌های مورد استفاده و چشمه‌هایی که برای بافت آنها استفاده می‌شوند، با یکدیگر تفاوت دارند. ذکر این نکته نیز ضروری است که بر عکس توری مرغی که کاربردی مهم در فونداسیون ساختمان‌ها دارد، نقش توری‌های گابیون بیشتر کاربری تزئینی است.

نحوه مصرف توری گابیون

برای توری ها موارد استفاده متنوعی وجود دارد. این مورد به خاطر استحکام و در عین حال امکان تغییر شکل دادن آن هاست. در این جا به برخی از این موارد می توان اشاره نمود. گابیون را می توان به شکل مکعب، یا مکعب مستطیل، استوانه ایجاد کرد و درون آن ها را از سنگ پر نمود. بنابراین با این روش می توان آن ها را در شرایط و محل های متفاوت به کار برد.

معمولا این باکس ها یا سبد های حاوی سنگ دارای ابعاد مختلفی هستند. زمانی که توری های جعبه مانند پر از سنگ شدند، آن ها را برای ایجاد یک سطح نفوذ ناپذیر و محکم در کنار هم یا روی هم قرار می دهند.

سنگ ها به صورت خشکه چینی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. معمولا از این محصولات به عنوان مانع در برابر ریزش خاک و سنگ و رانش زمین در اطارف جاده ها، رودخانه ها استفاده کرد. امروز در نما و دکوراسیون ساختمان های اداری و ویلاها و .. نیز کاربرد دارند.

انواع توری های مفتولی

توری در واقع مجموعه ای از سیم یا مفتولی هایی است که از کنار هم قرار گرفتن و به هم تابیده شدن آن ها در کنار هم ایجاد می شوند. با توجه به این که برای چه موردی استفاده خواهند شد، این مفتول ها دارای جنس های مختلف و روکش های متفاوتی خواهند بود. علاوه بر این روش ساخت مفتول ها به کاربردهای آن ها بستگی دارد.

توری ها کاربردهای مختلفی دارند. از آن ها در صنایع مختلف استفاده می شود. برای مثال یکی از کاربردهای توری ها استفاده از آن ها در صنایع ساختمان سازی است.

همچنین برای ساختن دستگاه های مختلفی مانند کمباین و گندم پوست کن و .. می توان از آن ها استفاده کرد. از طرفی از آن ها برای ساخت تخت خواب ها و تشک های طبی هم استفاده می شود.

توری هایی که به صورت فلزی ساخته می شوند برای ایجاد حصار و فنس در اطراف یک محیط مشخص و محصور کردن آن کاربرد دارند. توری های فلزی شامل موارد زیر می شوند:

 • فنس
 • سیم نجاری
 • سیم خاردار
 • سیم گالوانیزه
 • مش
 • توری پرسی
 • توری مرغی
 • توری حصاری
 • توری سرندی رولی

کاربرد انواع توری های مفتولی بر اساس ساختار ، شکل و .. متفاوت است بیشتر کاربرد توری مش در ساختمان سازی می باشد. برای این که کف ساختمان ها را بتون ریزی کنند از این تجهیزات استفاده می شود. این محصول بسیار در پروژه های ساختمانی مورد کاربرد قرار می گیرد. از توری های سرندی یا فلزی نیز برای کاربرد در ساختمان سازی استفاده می شود. chain like wire mesh نام دیگر این نوع از محصولات است.

توری های پرسی یکی دیگر از این محصولات هستند. این دسته توری کاربردهای متنوعی هستند که با توجه به این که نرده های فلزی و آهنی به نسبت قیمت بالاتری دارند، از این توری ها به جای آن ها استفاده می شود. این توری ها در نرده کشی ساختمان های مسکونی، تجاری، ویلاها و مجتمع ها و امکانی چون مکان های ورزشی و .. کاربرد دارند.

توری مرغی نیز بیشتر در مرغ داری ها کاربرد دارد. در این صنعت از این محصولات برای ایجاد قفس و حصار برای محور کردن پرندگان استفاده می شود.

توری های گابیون که با نام توری سنگ نیز شناخته می شوند، هم جز توری های مفتولی هستند. این توری ها امروزه در ایجاد دکوراسیون برای خانه ها و ساختمان ها نیز کاربرد دارند. این کاربرد گسترده معمولا به دلیل قیمت مناسب و دوام بالای این توری است. که باعث می شود در نما و محیط خارجی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد های توری گابیون

ممکن است توری‌های گابیون را با نام‌های دیگری از جمله توری ستگی، سله‌انداز وقف توری نیز بشناسند

این محصول کاربردهای متنوعی در سازه های مختلف دارد:

 • جاده سازی
 • مهم ترین کاربرد این محصول مهار و جلوگیری از ریزش سنگ های اطراف جاده هاست.
 • استفاده در سدسازی برای مهار دیواره‌های خاکی
 • کنترل و هدایت آب و یا سیل ها
 • در آبراهه ها برای کف سازی و در کف بسیاری از آبراهه‌ها از توری گابیون می‌توان استفاده نمود. این کار باعث می‌شود که در زمان طغیان جریان آب و ایجاد سیلاب، بستر آبراهه شسته نشود.
 • محوطه سازی
 • کاربرد به عنوان یک دیوار، حفاظ، حصار یا فنس
 • تقویت ساختار خاک و حفاظت از آب و خاک
 • استفاده برای ساخت دیوار حائل و محافظ و فنس‌کشی برای مشخص کردن حریم یک زمین
 • موارد کابردهای نظامی
 • حفاظت از پل ها
 • مهندسی حفاظت از ساحل
 • برای جلوگیری از پوسیده شدن لوله ها از این توری ها به عنوان پوشش کمک گرفته می شود.
 • مقاوم کردن و کنترل بناها و ساختمان های سست
 • مهار و مقاوم کردن دیوارهایی که با سنگ ساخته شده اند و کنترل و مهار دیوارهای سنگی در برخی پروژه‌ها از جمله جاده‌هایی که در دل مسیر کوهستان ساخته می‌شوند.
 • کاربرد به عنوان موج شکن و مستحکم کردن سواحل دریاچه و دریا در برابر تاثیرات فرسایشی آب و هوا
 • کابردهای تزئینی در ساخت سازه‌ها و مجسمه‌های مختلف
 • گاهی اوقات برخی سنگ‌های بزرگ و متمرکز هستند که باید در یک قسمتی مهار شوند. برای این منظور نیر می‌توان از توری‌های گابیون استفاده نمود.
 • استفاد از گابیون‌های پلاستیکی برای صاف کردن خاک سست زیر بتن در آرماتوربندی
 • حتی گاهی اوقات می‌توان از توری‌های گابیون به ادی نرده‌های قدیمی برای محصور کردن جایی استفاده نمود. البته در صورتی که مسئله زیبایی اجرا کار مطرح نباشد.
 • توری‌های سنگی در نزد بسیاری از نیروهای نظامی هنوز هم محبوب هستند و کاربرد زیادی دارند. اما کاربرد آنها دیگر به عنوان جان‌پناه برای سربازان نیست. بلکه امروزه برای تعیین محوطه‌های پادگان‌های نظامی یا در مناطق مرزی به منظور حصارکشی می‌توان از توری‌های سنگی استفاده نمود.
 • به دلیل مقاومت بالای گابیون در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی می‌توان از آن در مناطق ساحلی که سطح رطوبت بسیار بالا است نیز استفاده نمود.

نوع دیگر این نوع از توری ها که از جنس پلاستیک مقاوم ساخته می شود توری گابیون پلاستیکی است. این محصول نیز در مهندسی سازه کاربرد داشته و برای صاف نمودن سطح خاک های سست و نیز برای آرماتوربندی کردن کاربرد دارد.

این محصول به دلیل قیمت مناسب و مقاومت بالایی که دارد در کابردهای فوق، بسیار مورد استفاده و توجه قرار گرفته است.

توری گابیون فلزی مانند توری حصاری به شکل یک توری فلزی در ساختمان ها و باغ ها به کار می رود. این محصول به عنوان یک روش جدید در دکوراسیون نمای خانه ها و ساختمان ها نیز بسیار مورد استفاده واقع شده است. می توان از این توری به روش های مختلف و با پر کردن آن ها با انواع مختلف مواد برای ساخت حصار گابیون به جای دیوار یا نرده استفاده نمود.

با توجه به نوع و رنگ دکوراسیونی که دارید و آب و هوایی که در آن زندگی می کنید، آن ها را در ساختمان خود به کار ببرید. حتی می توانید، توری ها را با انواع سنگ های رودخانه، چوب درختان، آجرهای مختلف، سنگ های رنگی و .. پر کنید.

البته انتخاب مواد پر کننده به اندازه توری ها هم ارتباط دارد و نباید از حدی کوچک تر باشد، چون از حفره ها بیرون خواهد ریخت.

می توانید به شکل های مختلف مکعبی یا استوانه ای، توری ها را ایجاد کنید. همان طور که در شکل های زیر می بینید، از آن ها در هر جایی از نما یا دیوار و .. می توانید استفاده کنید.

برای این که یک دیوار منحصر به فرد در داخل یا اطراف ویلا، باغ یا ساختمان اداری یا مسکونی خود داشته باشید، می توانید از این توری ها استفاده کنید.

برای مثال می توانید:

 • دیوار ها و پرچین های اطراف باغ خود را با توری هایی که از تنه ی درختان پر شده است، ساخته و نمایی متفاوت به آن دهید.

طراحی گابیون

 • در ساخت فضای سبز اطراف ساختمان های اداری از آن ها استفاده کنید.

قیمت اجرای گابیون

 • دیوار اطراف ویلا یا ساختمان مسکونی را با این روش می سازیم.

قیمت روز توری گابیون

 • استفاده از گابیون سنگی و انواع دیگر پر کننده ها برای فضای داخلی ویلا برای مثال برای ساخت شومینه

خرید توری گابیون

 • برای ساخت باغچه و یا اطراف محیط های آب و ..

توری گابیون شیشه ای

گابیون سنگی

لیست قیمت توری گابیون

 • برای ایجاد پله و مبلمان های شهری و یا صندلی های مختلف در باغ و ..

توری گابیون

انواع توری گابیون ، توری سنگی

تورسنگ یا گایبون ، این نوع پوش به شکل سبدهای سیمی است که پر از سنگ هستند. این سبد ها معمولا استوانه ای یا مکعب مستطیل شکل ساخته می شوند. برای ساخت آن ها معمولا سبدها از قبل تهیه می شوند و بعد از قفل شدن آن ها را با سنک های در یک ابعاد مشخص پر می کنند.

گابیون های سیمی بافته شده یا Woven Gabions

مش سیمی برای ساخت گابیون ها، دارای چشمه های شش ضلعی  با دیافراگم 80 در 100 میلی متر و قطر سیم 2.7 میلی متر است. گابیون های سیمی بافته شده، سبدهای استوانه ای ساخته شده از دو مش سیم پیچ خورده ی استیل و دو بار بافته شده است.

گابیون های سیمی بافته شده با سنگ ها پر می شوند و در کنترل رودخانه و کارهای اضطراری مختلف استفاده می شود. گابیون به شکل سبد با سیم های تقویت شده فولادی در طی فرایند تولید آماده می شوند تا در هنگام نصب، بستن آن ها به سادگی و با سرعت انجام گیرد.

نکته: سیم برای ساخت گابیون ها الکترو گالوانیزه است. ابعاد و اندازه گابیون های مش سیم گالوانیزه، می تواند سفارشی ساخته شود.

Gabions بافته شده با نام گابیون های جوش داده شده نیز شناخته می شوند. گابیون ها را می توان از سیم مش بهم بافته شده انعطاف پذیر ساخت، آن ها همچنین می تواند از مش جوشی هم ساخته شوند.

تفاوت اصلی:

گابیون های بافته شده به طور معمول شش ضلعی با سیم بهم بافته هستند، در حالیکه گابیون های جوش معمولا مربع یا لوزی هستند.

گابیون های بافته شده با پیچاندن سیم ساخته می شوند، در حالی که گابیون های جوش داده شده توسط جوشکاری سیم های فولادی ساخته می شوند. هر دو مورد یک ساختار محبوب برای حفظ، مقابله و تقویت هستند. به این معنی که در کاربردهای خاص خود باعث می شوند تا این ویژگی ها فراهم شود.

جعبه گابیون یا Gabion Box

Gabion ها در مقایسه با گزینه های دیگر دوستدار محیط زیست و مقرون به صرفه هستند. مزایای ذاتی این محصول هزینه پایین آن است. واقعیت دیگر این است که گابیون ها در طول دوره های بسیار طولانی در شرایط بد محیط زیست مقاومت می کنند. این موارد باعث شده تا استفاده گسترده ای از آن ها به وجود آید.

گابیون های محافظ دارای مزایای مثبت زیر هستند:

 • جایگزین مناسب برای سیستم های بتنی می باشند. چون هم قیمت مناسب تری دارند و هم با طبیعت همخوانی داشته و سازگار هستند.
 • ساختار Gabion به راحتی و هماهنگ با محیط طبیعی در محل خود، متصل می شود.
 • نصب ساده و سریع، با استفاده از سنگ های طبیعی یا معدنی به دست آمده به صورت محلی
 • توانایی تغییر شکل بدون ترک خوردن، به این ساختار اجازه می دهد در مقابل حرکت های پیش بینی نشده بدون از دست دادن مقاومت و تغییر شکل، مقاومت کنند. یعنی مقاومت بیشتر در برابر نیروهای طبیعی به دلیل استحکام کششی بهتر را دارا هستند.
 • نیروی انسانی اکثرا نیازی به مهارت و یا سرعت برای نصب گابیون ها در کارهای عمرانی ندارند.
 • تعمیر هر جعبه آسیب دیده، آسان بوده و با هزینه کمی انجام می شود.
 • استفاده از گابیون ها به عنوان سازه های نگهدارنده، جایگزینی کم هزینه، برای دیوارهای نگهداری بتنی یا سنگ تراشی شده است.

پوشش تور سنگی

در این مدل هر یک از توری ها به شکل مستقل ایجاد شده و در کنار یکدیگر قرار داده می شوند. این توری ها به شکل جعبه هایی هستند که بصورت تشک انعطاف پذیری برای استفاده در کناره بستر یا کف رودخانه ها به کار می روند. کاربرد دیگر آن ها در سطوح شیب دار است مانند خاکریزهای سیلبند. مشخصه ی آن ها طول زیاد و ضخامت کم است. این سبدهای گابیونی ابعاد مختلفی دارند. معمولا دارای طول 3 تا 6 متر و عرض 2 تا 3 هستند. بنا به نوع استفاده معمولا عمق آن ها از 15 تا 30 سانتی متر می باشد.

تور سنگ جعبه ای یا بلوکی

این توری ها نیز به شکل سبد ایجاد می شوند با این تفاوت که طول و عرض و عمق آن ها با یکدیگر تقریبا یکسان هستند. کاربرد این تجهیزات معولا به صورت یک الگوی پلکانی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. شکل آن ها نیز به صورت ذوزنقه و مستطیل است.

تور سنگ کیسه ای یا لوله ای

این نوع از توری ها با استفاده از مواد مختلفی که معمولا سنگین نیز هستند پر می شود. آن ها به صورت استوانه ای شکل ایجاد شده و با آجر، سنگ، قطعه هایی از بتن پر می شوند. این توری ها با استفاده از سیم ها یا مفتول های گالوانیزه یا نایلون ساخته می شنود.

برای این که این تور ها به راحتی بتوانند بر روی سطح های ناهموار قرار گیرند باید انعطاف پذیر باشند و به همین دلیل از مواد انعطاف پذیر و در عین حال محکم ساخته می شوند.

این نوع توری ها قبل از این که مورد استفاده قرار گیرند، با قطعات مورد نظر پر می شوند. بعد از پر کردن این کیسه های پر از سنگ، با استفاده از ماشین های سنگینی چون جرثقیل و غیره این تجهیزات در زیر آب یا در خشکی و در محل مناسب نصب می شوند.

این نوع توری سنگی معمولا به عنوان یک محافظ برای حفاظت پنجه شیب ها در مسیر رودخانه و در امتداد کناره استفاده می شود.

 انواع توری گابیون یا توری سنگی

مشخصات فنی توری گابیون

این نوع از مصالح بیشتر به عنوان دیوار نگه دارنده مورد استفاده قرار می گیرند. برای این که این دیوارها بر روی خاک نصب شود، قبل از هر کاری باید مسیر پاکسازی شود. این پاکسازی شامل گیاهان و سنگ و خاک های اضافه ناشی از آواره ها و .. می شود.

این توری جهت صنایع مختلف سدسازی ، آبخیزداری و راه سازی جهت جلوگیری از ریزش سنگ در دامنه جاده، کوه و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

چشمه گابیون 5*6 مخصوص کف آبراهه ها

چشمه گابیون 8*6 مخصوص کف آبراهه ها

عرض رول ها: 1 — 1.5 — 2 — 2.5 و 3 متر

سایزطولارتفاعچشمه
220 متر1 الی 3 متر8 * 10 و 6 * 8
2.520 متر1 الی 3 متر8 * 10
350 متر1 الی 3 متر8 * 10
3.550 متر1 الی 3 متر8 * 10

لیست قیمت توری گابیون

در مقایسه با سایر انواع سازه با کاربردهای مشابه، قیمت این نوع از محصولات مناسب تر است. همین عامل نیز باعث استفاده گسترده تر از آن ها شده است. برای این که قیمت های به روز را داشته باشید می توانید با گروه ایران توری تماس حاصل نمایید. با اولین تماس لیست قیمت تمامی محصولات به روز در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در صورت نیاز به مشاوره، می توانید از راهنمایی متخصصان ما استفاده کنید.

سایز، طول و عرض مفتول با سفارش مشتری قابل تغییر می باشد.

مزایای بکارگیری توری گابیون

 • نصب و پیاده سازی نسبتا راحت صورت می پذیرد.
 • انعطاف پذیری این نوع از تجهیزات بالاست
 • در مراحل نصب این نوع از توری ها نسبت به خیلی از روش هایی که نیاز به پی ریزی و آماده سازی های خاص دارند، نیاز به زمان زیادی وجود ندارد.
 • بدون این که نیاز به بستن و یا منحرف کردن مسیر جریان آب باشد امکان قرار دادن تور سنگ در زیر آب وجود دارد
 • مقاومت بسیار بالا در برابر فشار آب و شرایط بد و تغییرات آب و هوایی
 • از آن جایی که از مواد خاصی برای پر کردن آن استفاده نمی شود از لحاظ هزینه بسیار مناسب است. می توان از مواد بازیافتی و یا حتی بطری های شیشه ای رنگی و دور ریختنی نیز برای پر کردن توری ها استفاده نمود.
 • از لحاظ زیبایی با محیط اطراف خود بسیار همگون بوده و می تواند کاملا طبیعی و زیبا ساخته شود.
 • از آن جایی که خیلی راحت و از مصالح موجود در طبیعت می توان آن ها را ساخت، منظره ای طبیعی داشته و با محیط اطراف خود تناسب دارد. بنابراین ساده زیبا شیک و طبیعی خواهد بود. در این رابطه پیدا کردن مصالح طبیعی ساده خواهد بود.
 • سازگاری بصری، زیبا شناختی با محیط زیست دارد. همچنین چون از مواد سازگار با محیط ساخته می شود، علاوه برطول عمر بالا، دوام، به طبیعت آسیبی نمی رسد.
 • دوام بسیار بالای این روش به دلیل استفاده از مواد با دوامی چون بتن، سنگ، شیشه، چوب و .. داخل آن و نیز استفاده از توری هایی که خود از بهترین مواد هستند و در برابر خوردگی و شرایط بد آب و هوایی مقاوم هستند.
 • طراحی گابیون برای محیط های ساختمانی بسیار متنوع است.

وزن مخصوص توری گابیون

برخی از معایب توری گابیون

 • از مواد خاصی برای پر کردن فواصل بین پرکننده ها (سنگ ها یا شیشه و ..) استفاده نمی شود. همین عامل باعث می شود تا برخی از موجودات یا حیوانات بتوانند از بین شکاف های احتمالی عبور کنند.
 • امکان آسیب دیدن و یا پاره شدن توری ها بنا به دلایل مختلفی چون خورده شدن و یا سایش وجود دارد.
 • برای این که نیروی انسانی مورد نیاز برای پر کردن توری ها را تامین نماییم، نیاز به هزینه زیادی وجود دارد.
 • این نوع از توری ها برای جاهای کوچک مناسب نخواهند بود. به این دلیل که باید حداقل عرض 10 سانتی متر را برای آن در نظر بگیرد تا موجودی از بین آن نتواند عبور کند.
 • ممکن است ساده به نظر برسد، ولی عملیات نصب نیاز به تخصص خاص خود را دارد.
 • در صورت آسیب دیدگی هزینه تعمیرات زیاد است. همچنین کار تعمیرات به نسبت پیچیده و سخت تر است.

اهمیت و دلیل گابیون بندی رودخانه

زمانی که زمین از جنس مواد سخت تشکیل شده باشد، فرسایش وجود نخواهد داشت. اما در زمانی که سطح زمین از جنس مصالح و مواد ریزدانه باشد، امکان فرسایش وجود خواهد داشت.این که یک رودخانه دچار فرسایش و رسوب گذاری شود یک امر طبیعی خواهد بود. تا زمانی که این پدیده ی طبیعی مشکلی ایجاد نکند نیاز به پیشگیری نخواهد داشت. باید دانست که استفاده از سامانه های حفاظتی در اطراف رودخانه باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد. حالت تعادل در رودخانه به طور طبیعی ایجاد می گردد. اما وجود این نوع از تجهیزات در اطراف رودخانه به آن صدمه زده و خساراتی را ایجاد می کند. اما از آن جایی که استفاده از این نوع از توری ها برای تثبیت دیواره ها برای کارهای بزرگ تری انجام می گیرد، باید برای آن یک طرح کلی و دقیق داشت تا به محیط طبیعی رودخانه آسیب وارد نشود.

همان طور که بیان شد، برای این که بتوان یک سبد گابیون ایجاد کرد، از این توری های بافته یا جوش داده شده، استفاده می شود. برای این که بتوان دیوارهای نگهداری را در محل خود ثابت نمود یکی از بهترین راه حل ها گابیون مش است. معمولا برای حل مشکل فرسایش رودخانه ها و دیوارهای مخازن از توری هایی استفاده می شود که مانند یک سبد پر از سنگ شده و علاوه بر این که باعث ثبات محیط اطراف رودخانه می شوند، از فرسایش نیز جلوگیری می کنند. برای ایجاد این سازه علاوه بر این که سازه باید دارای استحکام باشد، باید زیبا نیز باشد. برای این کار باید از سنگ های هم اندازه استفاده کنید.

خرید توری گابیون

برای انتخاب بهترین نوع از محصولات توری شامل گابیون ، توری حصاری ، فنس و .. می توانید با ایران توری تماس بگیرد. برای ارائه راهنمایی و مشاوره برای انتخاب انواع بهترین محصولات با توجه به نیاز شما در خدمت هستیم. با توجه به نیاز مشتری و نوع سفارش ها امکان تغییر طول و عرض و سایز سیم مفتول ها وجود دارد.

توری گابیون از چه ماده‌ای ساخته می‌شود؟

ماده فلزی که برای تولید توری‌های گابیون مورد استفاده قرار می‌گیرد، آهن گالوانیزه است. همان طور که ذکر کردیم از گابیون بیشتر در مصارف تزئینی استفاده می‌شود بنابراین باید توجه داشته باشید که گابیون‌ها باید از قابلیت شکل‌پذیری بسیار مناسبی برخوردار باشند تا بتوان در ساخت سازه‌های با اشکال گوناگون از آنها استفاده نمود.

آهن گالوانیزه از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار است. به همین دلیل در تولید گابیون از آن استفاده می‌شود. نکته مهمی که باید در خصوص مفتول گالوانیزه که در تولید توری‌های گابیون استفاده می‌شود، اشاره نمود، قطر مفتول‌ها است. مفتول‌های گالوانیزه عمدتا در قطرهایی بین 2.5 الی 4 میلی‌متر تولید می‌شوند. دستگاه‌های بافنده توری‌های گابیون، چشمه‌هایی به شکل شش ضلعی تولید می‌کنند. اندازه چشمه‌ها نیز می‌تواند بسته به نیاز مشتری متفاوت باشد.

توری‌های گابیون در عین اینکه باید منعطف و شکل‌پذیر باشند،‌ باید ا استحکام بالایی نیز برخوردار باشند تا بتوان از آنها برای حفاظت از دیواره‌های خاکی بهره‌برداری نمود. همچنین به دلیل اینکه این سازه‌ها به طور دائمی در معرض هوای آزاد قرار دارند و ممکن است بارندگی زیادی روی آنها وجود داشته باشد، باید از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار باشند.

برخی دیگر از توری‌های گابیون از پلاستیک ساخته می‌شوند. به سبب قیمت تمام شده کمتر مواد پلاستیکی در مقایسه با گالوانیزه، قیمت نهایی توری گابیون پلاستیکی ارزان‌تر است اما کاربرد این توری‌ها صرف محدود به صاف کردن خاک سست زیر بتن در فونداسیون ساختمان‌ها است و برای مصارف دیگر نمی‌توان از آن استفاده نمود. یک نوع دیگر گابیون‌ها وجود دارد که اصطلاحا به آنها روش‌دار گفته می‌شود. این گابیون‌های روکش‌دار در حال حاضر چندان کاربرد ندارد.

قدمت استفاده از توری گابیون مربوط به چه زمانی است؟

مثل بسیاری از محصولات دیگر، گابیون نیز به عنوان یک محصول نوآورانه که از دل جنگ بیرون آمده است، شناخته می‌شود. نخستین موارد استفاده از گابیون مرتبط با کاربری‌های تسلیحاتی و نظامی است. در واقع به نوعی در نقش سنگر از توری‌های گابیون استفاده می‌شد. به گونه‌ای که قفس‌های بزرگی با این توری‌های فلزی می‌ساختند و  داخل آن را با مقدار زیادی سنگ و گل‌ولای پر می‌کردند. به این ترتیب افرادی که داخل این قفس‌ها قرار می‌گرفتند، از قرار گرفتن در معرض تیر مستقیم دشمن در امان می‌ماند.

البته یک مدل مشابه توری گابیون نیز در مصر باستان مشاهده شده‌است. البته قفس‌هایی که توسط مصریا ساخته شده‌بود، از جنس چوب بود و برای محافظت از خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی در برابر سیل و طغیان جریان رودخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت. در گذشته از گابیون به صورت سبدی استوانه‌ای استفاده می‌شد و معمولا انتهای توری‌ها همواره باز بود و سپس داخل آن را با خاک پر می‌کردند. نقش توری سنگی نیز صرفا محدود به عنوان جان‌پناه بود. اما در حال حاضر این توری‌ها تکامل یافته‌اند و کاربردهای دیگری پیدا کرده‌اند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

در کشور ما تولیدکنندگان مختلفی در زمینه تولید گابیون فعال هستند و محصولات تولیدی ایران، در زمره توری‌های باکیفیت در بین کشورهای همسایه شناخته می‌شود.

سوالات متداول درباره توری گابیون

1-تشک گابیونی چیست؟

تشک Reno یک شش ضلعی بافته شده از مفتول استیل گالوانیزه سبد محفظه ای با شکل تشک مستطیل شکل است.

2-آیا به یک پایه برای گابیون نیاز دارم؟

سازه های گابیون ، چه دیوارها و چه نرده ها ، نیازی به پایه بتونی ندارند. با این حال ، آنها نیاز به کار زیر سطح دارند. در غیر این صورت ، هر قدر سنگین باشند ، به راحتی می افتند . بر خلاف بسیاری از دیوارهای دیگر ، گابیون نیازی به پایه بتونی ندارد.

3-گابیون ها کجا استفاده می شوند؟

گابيون (از ايتاليايي gabbione به معناي “قفس بزرگ” ؛ از ايتاليايي gabbia و cavea لاتين به معناي “قفس”) قفس ، استوانه ، يا جعبه پر از سنگ ، بتون ، يا گاهي ماسه و خاك براي استفاده در مهندسي عمران ، راهسازي است. برنامه های نظامی و محوطه سازی برای كنترل فرسایش از  گابیون  استفاده می شود.

4-گابیون ها چه می کنند؟

گبیون ها جعبه های مش / سیم جعبه ای هستند که کاملاً پر از سنگ و خاک هستند. گبیون ها به هم پیوسته نقش مهمی در باغبانی ، ساخت سازه های کنترل فرسایش و تثبیت دامنه های شیب دار و جلوگیری از فرسایش دارند. . این گابیون عمدتاً در باغبانی یا ساخت دیوار نگهدارنده استفاده می شوند.

5-گابیون چه مدت دوام خواهد داشت؟

هنگامی که سیم های گالفان از روکش PVC استفاده می شوند و سبد ها توسط پیمانکاران با تجربه نصب می شوند ، گابیون ها می توانند بیش از 100 سال دوام بیاورند.

6-سبد گابیونی را با چه چیزی پر می کنید؟

پر کردن گبیون ها با ماسه سنگ ، گرانیت ، ماسه سنگ یا سنگ مرمر

سنگ های طبیعی در اندازه ها ، شکل ها و رنگ های مختلفی قرار می گیرند. عرض مش گابيون بايد مطابق با اندازه سنگ ها انتخاب شود. با ترکیب سنگ های طبیعی می توانید الگوهای و یا شکل های زیبایی را در گابیون ها ایجاد کنید.

7-سد گابیونی چیست؟

سدهای بازرسی گبیون ، موانع کوچکی هستند که از یک سری سبدهای گابیون به هم وصل شده اند تا یک ردیف انعطاف پذیر تشکیل دهند که برای کُند کردن جریان آب در کانالهای زهکشی یا کانالهای روان آب طوفان عمل می کند.

8-سنگ گابیون چه اندازه است؟

بعضی اوقات پروژه نیاز دارد که سنگهای موجود در گابیون از نظر شکل شبیه به هم باشند و کاملاً گرد یا مستطیل شکل باشند ، اما بعضی اوقات فرقی نمی کند و بعد گابیون ها پر از انواع سنگ می شوند. اندازه سنگ ها برای گبیون ها از 70 تا 400 میلی متر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =